Willys Jeepler

1941 yılında askeri ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan markanın kuruluş ismi Willys-Overland’dir ve dünyanın ilk çok amaçlı 4×4 aracı Willys MB’dir.

İlk sivil model 1945 yılında üretilmiş olup İngiliz markası Land Rover, Jeep’den ilham alarak 4×4 modeller tasarlamaya başlamıştır. Birçok ülkede zorlu arazilerde kullanılabilen otomobillere insanlar “jip, jeep” adını takmıştır. Jeep isminin çıkışı ise daha ilginçtir. 2.Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başlandığında Amerikan askerleri tarafından Temel Reis çizgi karakterinin sahip olduğu gizemli bir hayvan olan “Eugene the Jeep” adı ile çağrılmaya başlanır. “Eugene the Jeep” heryere girebilen ve tırmanabilen, çok kabiliyetli bir hayvandır. Askerler Wills-Overland araçları Eugene the Jeep’e benzettikleri için zamanla bu ismi kısaltarak Jeep olarak söylemeye başlarlar ve bunun üzerine 1950 yılında markanın ismi “Jeep” şeklinde tescil edildi. Savaş sonrasında ise yüksek yetenekleri nedeniyle özellikle çiftçiler arasında çok popüler olmuş ve sıklıkla kullanılmıştır.

Şu anda Chrsyler grubu altında faaliyet göstermekte olan firma panjur tasarımını 75 yıldır değiştirmemiştir. Günümüzde bile tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olan Willys MB’nin günümüze uyarlanan bir konsepti olan Jeep Staff Car oldukça dikkat çekicidir.

Willys MB (Genel olarak, resmen ABD Ordu KamyonU, 1/4 ton, 4x4 cip, olarak da bilinir), Dünya Savaşı sırasında imal edilmiş bir dört tekerlekten çekiş teknolojisini kullanan araçtır. 1941-1945 yılları arasında üretimi yapıldı, savaş sonrası üretilen sivil Jeep CJ geliştirilirken onun tasarımı örnek alındı.